16. Відомості про аудиторський висновок
Найменування аудитора (аудиторської фірми): ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
АУДИТОРСЬКА ФІРМА "П А Р Т Н Е Р"
Код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України: 30000963
Номер, серія, дата видачі свідоцтва про внесення до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, виданого Аудиторською палатою України: 2022 від 26.01.2001 р.
Останній звітний період за який проведений аудит фінансової звітності: 2012 рік (01.01.2012 - 31.12.2012).
УКРАЇНА
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
АУДИТОРСЬКА ФІРМА "П А Р Т Н Е Р"
69057, м. Запоріжжя, вул. 40 років Рад. України, 86-А кв.30, код ЄДРПОУ 30000963
Розрахунковий рахунок 26007006690001 в АКБ "Індустріалбанк", МФО 313849
телефон (061) 787-48-62
АУДИТОРСЬКИЙ ВИСНОВОК
(Звіт незалежного аудитора)
щодо фінансової звітності
Приватного акціонерного товариства
"Аптеки Запоріжжя"
станом на 31 грудня 2012 року
Адресат: власники цінних паперів та керівництво Приватного акціонерного товариства "Аптеки Запоріжжя"
Аудиторський висновок подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами цінних паперів.
1. Основні відомості про аудиторську фірму та про умови договору на проведення аудиту
Аудиторську незалежну перевірку проведено Товариством з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Партнер", яке здійснює свою діяльність на підставі Статуту та свідоцтва про включення до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів від № 2022 від 26.01.2001р. Термін дії свідоцтва до 04.11.2015 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Партнер", код за ЄДРПОУ 30000963, зареєстроване Виконавчим комітетом Запорізької міської Ради 15.07.2002 року, свідоцтво про державну реєстрацію серія А00 № 196868.
Місцезнаходження аудиторської фірми: 69600, м. Запоріжжя, пр. Леніна 152-В, оф. 413, телефон (061) 787-48-63.
Аудиторську перевірку проведено на підставі договору на надання аудиторських послуг № 13-01/005 від 11 лютого 2013 року.
Аудиторську перевірку розпочато 11 лютого 2013 року закінчено 25 лютого 2013 року
Аудиторський висновок видано товариству 25 лютого 2013 року за № 01-02/006.
2. Основні відомості про емітента
Повне найменування
Приватне акціонерне товариство "Аптеки Запоріжжя"
Код ЄДРПОУ
01977334
Дата первинної реєстрації
29.01.1999 р.
Місцезнаходження юридичної особи
69050, м. Запоріжжя, вул. Складська, буд. 4
3. Опис аудиторської перевірки та опис важливих аспектів облікової політики
В ході проведення аудиту проводилася перевірка фінансових звітів ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" станом на 31.12.2012 р., які складають повний комплект фінансової звітності:
- фінансовий звіт "Баланс" станом на 31 грудня 2012 року;
- фінансовий звіт "Звіт про фінансові результати" за 2012 рік;
- фінансовий звіт "Звіт про рух грошових коштів" за 2012 рік;
- фінансовий звіт "Звіт про власний капітал" за 2012 рік;
- примітки до річної фінансової звітності за 2012 рік.
Аудиторську перевірку здійснено у відповідності з вимогами та положеннями Закону України "Про аудиторську діяльність", інших законодавчих актів України та у відповідності з вимогами МСА Міжнародної федерації бухгалтерів, прийнятих в якості Національних стандартів аудиту рішенням Аудиторської палати України від 18 квітня 2003 року № 122, в тому числі у відповідності із МСА 700 "Формулювання думки та надання звіту щодо фінансової звітності", МСА 705 "Модифікація думки у звіті незалежного аудитора", МСА 706 "Пояснювальні параграфи та параграфи з інших питань у звіті незалежного аудитора" та МСА 800 "Висновок незалежного аудитора при виконанні завдань з аудиту спеціального призначення".
Міжнародні стандарти аудиту вимагають від аудитора дотримання етичних вимог та відповідного планування і виконання аудиту для отримання достатньої впевненості, що фінансові звіти не містять суттєвих викривлень. Аудит включає перевірку шляхом тестування доказів, які підтверджують суми й розкриття інформації у фінансових звітах, а також оцінку застосованих принципів бухгалтерського обліку та суттєвих попередніх оцінок, здійснених управлінським персоналом.
Нами були виконані процедури аудиту згідно вимог МСА 500 "Аудиторські докази", що відповідають меті отримання достатніх і прийнятних аудиторських доказів. У своїй роботі аудитор використовував принцип вибіркової перевірки. Планування і проведення аудиту було спрямоване на одержання розумних підтверджень щодо відсутності у фінансовій звітності суттєвих помилок. Дослідження здійснювалось шляхом тестування доказів на обґрунтування сум та інформації, розкритих у фінансовій звітності, а також оцінка відповідності застосованих принципів обліку нормативним вимогам, щодо організації бухгалтерського обліку і звітності в Україні, чинним протягом звітного періоду.
Аудитори не спостерігали за інвентаризацією наявних активів та зобов'язань, але на підприємстві цю процедуру виконувала інвентаризаційна комісія, якій ми висловлюємо довіру, згідно вимог МСА. Нами були виконані процедури, які обґрунтовують думку, що ці активи та зобов'язання наявні.
Отримані аудиторські докази є достатньою та відповідною основою для висловлення аудиторської думки. Аудиторський висновок складено відповідно до вимог норм пункту 15 частини другої статті 7, пунктів 8, 9, 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законів України "Про аудиторську діяльність", "Про акціонерні товариства", МСА з урахуванням вимог Положення щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 р. № 1528, зі змінами та доповненнями, та Вимог до аудиторського висновку при розкритті інформації емітентами цінних паперів (крім емітентів облігацій місцевої позики), затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29 вересня 2011 р. № 1360.
Внаслідок аудиторської перевірки встановлено:
4. Повнота та відповідність фінансової звітності встановленим національним нормативам (стандартам) бухгалтерського обліку
Бухгалтерський облік товариством ведеться із застосуванням плану рахунків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 "Про затвердження плану рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції по його застосуванню", та у відповідності до вимог закону України від 16.07.99 р. № 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", із змінами та доповненнями.
Товариством ведення бухгалтерського обліку організовано по журнально-ордерній системі на машинописних носіях.
Постановка бухгалтерського обліку в цілому відповідає вимогам Положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативних документів з питань організації бухгалтерського обліку України та вимогам Наказу про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку ПрАТ "Аптеки Запоріжжя".
Фінансова звітність товариства за 2012 рік в цілому відповідає П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженому наказом Міністерства фінансів від 31.03.99 р. № 87.
Аудиторською фірмою проведена аудиторська перевірка балансу ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" станом на 31 грудня 2012 року, звіту про фінансові результати товариства, звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал та приміток до річної фінансової звітності за 2012 рік.
Відповідальність управлінського персоналу за підготовку та достовірне представлення фінансових звітів
Управлінський персонал несе відповідальність за складання і достовірне подання цієї фінансової звітності відповідно до вимог Положень(стандартів) бухгалтерського обліку та за такий внутрішній контроль, який управлінський персонал визначає як необхідний для того, щоб забезпечити складання фінансової звітності, що не містить суттєвих викривлень унаслідок шахрайства або помилки.
Відповідальність аудитора
Нашою відповідальністю є висловлення думки щодо цієї фінансової звітності на основі результатів проведеного нами аудиту. Ми провели аудит відповідно до Міжнародних стандартів аудиту. Ці стандарти вимагають від нас дотримання відповідних етичних вимог а також зобов'язують нас планувати і здійснювати аудиторську перевірку з метою одержання обґрунтованої впевненості в тому, що фінансові звіти не містять суттєвих викривлень. Аудит передбачає виконання аудиторських процедур для отримання аудиторських доказів щодо сум і розкриттів у фінансовій звітності. Вибір процедур залежить від судження аудитора, включаючи оцінку ризиків суттєвих викривлень фінансової звітності внаслідок шахрайства або помилки. Виконуючи оцінку цих ризиків, аудитор розглядав заходи внутрішнього контролю, що стосуються складання та достовірного подання суб’єктом господарювання фінансової звітності, з метою розробки аудиторських процедур, які відповідають обставинам, а не з метою висловлення думки щодо ефективності внутрішнього контролю суб’єкта господарювання. Аудит включає також оцінку відповідності використаних облікових політик, прийнятність облікових оцінок, виконаних управлінським персоналом, та загального подання фінансової звітності. Ми вважаємо, що отримали достатні та прийнятні аудиторські докази для висловлення нашої думки.
Враховуючи вищенаведене та у відповідності до Міжнародного стандарту аудиту 700 "Формулювання думки та надання звіту щодо фінансової звітності", МСА 705 "Модифікація думки у звіті незалежного аудитора" аудиторська фірма може стверджувати, що для підготовки фінансових звітів використано концептуальну основу фінансової звітності, встановлену законодавством України, зокрема Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року № 996-ХІV, Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та іншими нормативними актами України.
Товариством на дату річної фінансової звітності не проведено тестування на наявність ознак можливого зменшення корисності активів, що передбачається нормами П(С)БО 28 "Зменшення корисності активів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2004 р. № 817, із змінами та доповненнями. Аудиторська компанія не в змозі визначити вплив зазначеного питання на власний капітал та вартість необоротних активів товариства станом на 31.12.2012 року.
Аудиторською фірмою, за виключенням впливу на фінансову звітність питання, яке наведене у попередньому абзаці, підтверджується, що фінансові звіти Приватного акціонерного товариства "Аптеки Запоріжжя" станом на 31 грудня 2012 року представляють достовірно, в усіх суттєвих аспектах, інформацію згідно з визначеною концептуальною основою фінансової звітності та відповідають вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до Міжнародного стандарту аудиту №800 "Висновок незалежного аудитора при виконанні завдань з аудиту спеціального призначення" за результатами перевірки надаються наступні висновки щодо окремих компонентів фінансових звітів:
5. Підтвердження правильності класифікації та оцінки активів у бухгалтерському обліку товариства
5.1. Облік незавершеного будівництва, облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів та їх зносу
Залишкова вартість нематеріальних активів станом на 31.12.2012 року становить 511 тис. грн. – ліцензійне програмне забезпечення та права на здійснення діяльності.
На нашу думку, визнання, оцінка, облік нематеріальних активів в бухгалтерському обліку та розкриття інформації про них в фінансовій звітності за 2012 рік здійснювались у відповідності до П(С)БО 8 "Нематеріальні активи", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.10.1999 р. № 242. При цьому до складу нематеріальних активів зараховувалися активи, які не мають матеріальної форми, можуть бути ідентифіковані та утримуються підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року.
Нарахування амортизації (зносу) проводиться рівномірно впродовж всього терміну корисного використання нематеріального активу. Облік зносу (амортизації) нематеріальних активів відповідає вимогам чинного законодавства.
Товариством забезпечено незмінність порядку визначення амортизації (зносу) нематеріальних активів впродовж звітного періоду.
Залишкова вартість основних засобів товариства станом на 31.12.2012 року становить 18`570 тис. грн.
В бухгалтерському обліку основних засобів встановлено відповідність даних аналітичного та синтетичного обліку.
На нашу думку, відображення в бухгалтерському обліку визнання, оцінки, обліку надходжень, вибуття, ліквідації, ремонту, поліпшень основних засобів та розкриття інформації про них у фінансовій звітності за 2012 рік здійснювались в цілому відповідно до П(С)БО 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92.
Амортизація (знос) основних засобів протягом 2012 року нараховувалася за прямолінійним методом відповідно до пп. 1 п. 26 П(С)БО 7 "Основні засоби" та облікової політики товариства.
Товариством забезпечено незмінність порядку визначення амортизації (зносу) основних засобів впродовж звітного періоду.
На нашу думку, бухгалтерський облік інших необоротних матеріальних активів відповідає вимогам П(С)БО 7 "Основні засоби".
` Нарахування амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів нараховується в розмірі 100 відсотків в першому місяці їх використання.
Справедлива (залишкова) вартість інвестиційної нерухомості товариства станом на 31.12.2012 року становить 1`325 тис. грн. Товариством, у фінансовій звітності за 2012 рік, інвестиційна нерухомість відображена за переоціненою вартістю, зменшеною на суму нарахованої амортизації.
В бухгалтерському обліку інвестиційної нерухомості встановлено відповідність даних аналітичного та синтетичного обліку.
На нашу думку, відображення в бухгалтерському обліку визнання, оцінки, ліквідації інвестиційної нерухомості та розкриття інформації про неї в фінансовій звітності за 2012 рік здійснювались в цілому у відповідності до вимог норм П(С)БО 32 "Інвестиційна нерухомість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2007 року № 779.
Амортизація (знос) основних засобів та інвестиційної нерухомості протягом періоду перевірки нараховувалася підприємством із застосуванням прямолінійного методу, що відповідає вимогам норм пункту 26 П(С)БО 7 "Основні засоби" та обліковій політиці товариства.
Товариством забезпечено незмінність порядку визначення амортизації (зносу) інвестиційної нерухомості впродовж звітного періоду.
Станом на 31.12.2012 р. вартість необоротних активів та групи вибуття складає – 473 тис. грн.
Облік необоротних активів, утримуваних для продажу, на нашу думку, здійснювався товариством у відповідності до вимог норм П(С)БО 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2003 року № 617.
Податок на додану вартість, сплачений при придбанні основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів в періоді, за який проводилася перевірка, визначався товариством згідно з вимогами Податкового кодексу України.
5.2. Облік фінансових інвестицій
Фінансові інвестиції товариства станом на 31.12.2012 року складають 679 тис. грн., та є довгостроковими фінансовими інвестиціями - часткою в статутному капіталі товариства та 1`362 тис. грн. – поточні фінансові інвестиції, що є борговими інвестиціями у вигляді векселів.
На нашу думку, оцінка фінансових інвестицій на дату балансу здійснювалась товариством відповідно до вимог П(С)БО 12 "Фінансові інвестиції", затвердженого Наказом Міністерства фінансів від 26.04.2000 р. № 91.
Фінансові інвестиції первісно оцінювались та відображались у бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання.
Розкриття інформації про фінансові інвестиції у фінансовій звітності проводилось товариством згідно з вимогами пункту 17 П(С)БО 2 "Баланс".
5.3. Облік запасів
Вартість запасів товариства станом на 31.12.2012 року становить 7`398 тис. грн., у тому числі:
- виробничі запаси - 43 тис. грн.;
- товари – 7`355 тис. грн.
На нашу думку, визнання та первісна оцінка запасів, оцінка їх вибуття і оцінка на дату балансу в цілому відповідає вимогам П(С)БО 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 р. № 246, та прийнятій товариством обліковій політиці.
Покупні запаси (товари) зараховуються на баланс за первісною вартістю.
При продажу та іншому вибутті запасів їх оцінка здійснюється за такими методами оцінки вибуття запасів:
за методом ідентифікованої собівартості.
Товариством забезпечено незмінність визначених методів оцінки вибуття запасів протягом звітного періоду.
Податок на додану вартість, сплачений при придбанні запасів, визначений товариством згідно з вимогами Податкового кодексу України.
5.4. Облік дебіторської заборгованості
Станом на 31.12.2012 р. поточна дебіторська заборгованість товариства складає 4'586 тис. грн., а її структура має наступний вигляд:
- за товари, роботи, послуги – 748 тис. грн.;
- з бюджетом – 69 тис. грн.;
- за виданими авансами – 1'416 тис. грн.;
- з нарахованих доходів – 95 тис. грн.;
- інша поточна дебіторська заборгованість – 2'258 тис. грн.
На нашу думку, визнання, оцінка реальності дебіторської заборгованості товариством проводиться відповідно до П(С)БО 10 "Дебіторська заборгованість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 р. № 237. Розкриття інформації про дебіторську заборгованість у фінансовій звітності за 2012 рік проведено товариством згідно з П(С)БО 2 "Баланс".
Величина резерву сумнівних боргів товариством визначається за методом застосування абсолютної суми сумнівної заборгованості. За методом застосування абсолютної суми сумнівної заборгованості величина резерву розраховується на підставі аналізу платоспроможності окремих дебіторів. Станом на 31.12.2012 року резерв сумнівних боргів товариства становить 7 тис. грн.
5.5. Облік грошових коштів та їх еквівалентів
Станом на 31.12.2012 року грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті складають 754 тис. грн., у т. ч. в касі – 89 тис. грн.
Облік грошових коштів на рахунках у банку ведеться у відповідності із методологією, встановленою Інструкцією "Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій", затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291.
На нашу думку, облік касових операцій, залишків готівки в касі відповідають вимогам чинного законодавства.
5.6. Облік інших оборотних активів
Розкриття інформації в фінансовій звітності про інші оборотні активи товариства, на нашу думку, відповідає вимогам п.35 П(С)БО 2 "Баланс". Станом на 31.12.2012 року інші оборотні активи товариства складають 11 тис. грн. – податковий кредит з податку на додану вартість, нарахований у складі отриманих товарів, але не підтверджений податковими накладними.
5.7. Облік витрат майбутніх періодів
Витрати майбутніх періодів товариства станом на 31.12.2012 року становлять 54 тис. грн. - передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання.
На нашу думку, облік витрат майбутніх періодів відповідає вимогам п. 36 П(С)БО 2 "Баланс", а саме у складі витрат майбутніх періодів відображаються витрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але належать до наступних звітних періодів.
Списання витрат майбутніх періодів відповідно до п. 8 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999 року, проводиться шляхом систематичного розподілу вартості між відповідними звітними періодами.
6. Підтвердження реальності розміру зобов`язань, забезпечення наступних витрат і платежів у фінансовій звітності товариства
Cума забезпечення виплат персоналу (забезпечення виплат відпусток) станом на 31.12.2012 року складає 175 тис. грн.
Відстрочені податкові зобов’язання станом на 31.12.2012 р. складають 34 тис. грн.
Перевіркою встановлено, що товариство не проводило розрахунок відстрочених податкових зобов’язань (активів) станом на 31.12.2012 р. За попереднім розрахунком недостовірність показника відстрочені податкові зобов’язання (активи) не матиме суттєвого впливу на достовірність фінансової звітності.
Поточні зобов'язання товариства станом на 31.12.2012 р. складають 18`687 тис. грн., а структура має наступний вигляд:
- короткострокові кредити банків – 2'255 тис. грн.;
- поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями - 6'794 тис. грн.;
- кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги – 9`074 тис. грн.;
- поточні зобов`язання за розрахунками з одержаних авансів – 25 тис. грн.;
- поточні зобов`язання за розрахунками за розрахунками з бюджетом – 12 тис. грн.;
- поточні зобов`язання за розрахунками зі страхування – 43 тис. грн.;
- поточні зобов`язання за розрахунками з оплати праці – 115 тис. грн.;
- поточні зобов`язання за розрахунками з учасниками – 1 тис. грн.;
- інші поточні зобов’язання – 368 тис. грн.
На нашу думку, визнання та оцінка зобов’язань товариством проводиться в цілому відповідно до вимог П(С)БО 11 "Зобов'язання", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 р. № 20. Розкриття інформації про зобов’язання у фінансовій звітності за 2011 рік проведено товариством у відповідності до П(С)БО 2 "Баланс".
В складі кредиторської заборгованості по розрахункам з учасниками обліковується сума нарахованих, але не отриманих акціонерами дивідендів у розмірі 1 тис. грн.
Облік та розкриття інформації у фінансовій звітності про виплати працівникам товариства в цілому відповідають вимогам Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26 "Виплати працівникам", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.10.03 р. № 601.
Облік розрахунків з підзвітними особами відповідає вимогам чинного законодавства.
На нашу думку, розрахунки з бюджетом по податках та інших обов’язкових платежах, по соціальному страхуванню проводяться товариством згідно вимог діючого законодавства.
7. Підтвердження правильності та адекватності визначення власного капіталу, його структури та призначення
Станом на 31.12.2012 року власний капітал товариства становить 16`820 тис. грн., та має таку структуру:
статутний капітал – 3`910 тис. грн.;
інший додатковий капітал – 16'881 тис. грн.;
резервний капітал – 173 тис. грн.;
непокритий збиток – 4'144 тис. грн.
Приватне акціонерне товариство "Аптеки Запоріжжя" є правонаступником ЗАТ "Фармацевтична фірма "Авіцена" та ЗАТ "Панацея".
Статутний фонд ЗАТ "Аптеки Запоріжжя" сформовано за рахунок:
майна отриманого внаслідок реорганізації ЗАТ "Фармацевтична фірма "Авіцена" та ЗАТ "Панацея" шляхом злиття;
майна отриманого внаслідок реорганізації ЗАТ "Центральна аптека № 5" та ТОВ "Бізнесфарм" шляхом приєднання до ЗАТ "Аптеки Запоріжжя";
грошових коштів, внесених при додаткових емісіях.
Відповідно до Статуту ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" (четверта редакція), затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів 14.04.2011 р. (протокол № 1) та зареєстрованого Державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області 22.04.2011 року за № 11031050014001175, розмір Статутного капіталу становить 3`910`130,00 (три мільйони дев’ятсот десять тисяч сто тридцять) гривень.
Загальна вартість та кількість простих іменних акцій, що зазначена у Свідоцтві про реєстрацію випуску акцій від 17.05.2010 р. № 48/08/1/10, виданому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, що є чинним на момент проведення перевірки, відповідає розміру Статутного фонду та складає 39`101`300 (тридцять дев'ять мільйонів сто одна тисяча триста) простих іменних акцій номінальною вартістю 0,10 (нуль цілих десять десятих) гривень.
Статутний фонд сформовано з дотриманням вимог ст. 13 Закону України від 19.09.1991 р. № 1576-ХІІ "Про господарські товариства", зі змінами та доповненнями.
Заборгованості по внескам до статутного фонду немає. Розмір внесків відображений в бухгалтерському обліку по балансовому рахунку 40 "Статутний капітал" в сумі, рівнозначній Статуту товариства.
Таким чином, на нашу думку, Статутний фонд ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" станом на 31.12.2012 року сформовано з дотриманням вимог чинного законодавства України та сплачено повністю у встановлені законодавством терміни.
Інший додатковий капітал товариства станом на 31.12.2012 року становить 16'881 тис. грн. та складається з дооцінки необоротних матеріальних активів та вартості безоплатно отриманих необоротних активів. Облік іншого додаткового капіталу товариства в фінансовій звітності за 2012 рік відповідає вимогам п. 40 П(С)БО 2 "Баланс".
Резервний капітал товариства станом на 31.12.2012 року, відображений у фінансовій звітності становить 173 тис. грн., та відповідає вимогам п. 41 П(С)БО 2 "Баланс". Створення резервного капіталу проводилося відповідно до вимог ст. 14 Закону України від 19.09.1991 р. № 1576-ХІІ "Про господарські товариства", зі змінами та доповненнями, ст. 87 Господарського кодексу України від 16.01.03 р. № 436-IV та Статуту товариства.
Непокритий збиток товариства станом на 31.12.2011 року складає 4'144 тис. грн. Відображений у фінансовій звітності непокритий збиток відповідає вимогам п. 42 П(С)БО 2 "Баланс".
Згідно з п. 3 статті 155 Цивільного кодексу України нами зроблено аналіз вартості чистих активів у порівнянні із розміром статутного капіталу товариства станом на 31.12.2012 року та мінімальним розміром статутного капіталу, встановленого законодавством. Вартість чистих активів товариства станом на 31.12.2012 р. складає 16`820 тис. грн., що перевищує розмір статутного капіталу на 12'910 тис. грн. та перевищує мінімальний розмір статутного капіталу, встановлений законодавством, тобто на нашу думку, вартість чистих активів відповідає вимогам законодавства України.
8. Підтвердження реальності та точності фінансових результатів діяльності товариства, відображених у фінансовій звітності
На нашу думку, облік доходу (виручки) від реалізації товарів та інших активів відповідає вимогам П(С)БО 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. № 290. Дохід визнається товариством під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Товариством доход (виручка) від реалізації продукції, визнається за наступних умов: покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив); підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами); сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена; є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені. Дохід від надання послуг (робіт) визнається товариством в момент їх завершення.
При порівнянні даних, відображених в фінансовій звітності з даними головної книги, журналами-ордерами та відомостями – розбіжностей не встановлено.
Податок на додану вартість при реалізації товарів, (робіт, послуг) визначений товариством згідно з вимогами Податкового кодексу України.
Визнання витрат та їх склад, на нашу думку, відповідає вимогам П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів від 31.12.1999 р. № 318.
Витрати відображаються в балансі одночасно зі зменшенням активів та збільшенням зобов`язань, при цьому витрати відображаються одночасно з доходами, для отримання яких вони понесені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Витрати з податку на прибуток підприємств, на нашу думку, визнані товариством у відповідності з вимогами П(С)БО 17 "Податок на прибуток", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2000 р. № 353.
За 2012 рік фінансові результати товариства становлять:
валовий прибуток від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг – 12`040 тис. грн.;
прибуток від операційної діяльності – 855 тис. грн.;
збиток від звичайної діяльності до оподаткування – 1'342 тис. грн.;
чистий збиток – 1'617 тис. грн.
Відображення доходів, витрат та фінансових результатів товариства у фінансовій звітності відповідає вимогам П(С)БО 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87.
9. Підтвердження відповідності даних фінансової звітності товариства даним обліку та відповідності даних окремих форм звітності один одному
Перевіркою відповідності даних окремих форм фінансової звітності товариства за 2012 рік один одному, згідно з "Методичними рекомендаціями з перевірки порівнянності показників фінансової звітності", затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2008 р. № 1524, розбіжностей не встановлено.
На нашу думку, представлена інформація дає в цілому дійсне уявлення про реальний стан активів та пасивів ПрАТ "Аптеки Запоріжжя". В зв’язку з цим, аудитори вважають можливим підтвердити, що фінансова звітність складена на основі дійсних облікових даних.
10. Аналіз основних показників фінансового стану
Аналіз показників фінансового стану товариства проведено відповідно до "Методичних рекомендацій щодо підготовки аудиторського висновку при перевірці відкритих акціонерних товариств та підприємств-емітентів облігацій (крім комерційних банків)", схвалених Аудиторською палатою України (протокол № 99 від 23.02.2001 року) та Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (рішення № 56 від 11.03.2001 року).
Основні показники фінансового стану ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" за 2012 рік
Найменування показників
Норматив
Показники за звітні періоди
Середні показники
01.01.12
31.03.12
30.06.12
30.09.12
31.12.12
Аналіз ліквідності підприємства
Коефіцієнт загальної ліквідності
> 1
0,81
1,22
1,27
0,76
0,75
0,96
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
> 0
0,10
0,15
0,17
0,10
0,11
0,13
Аналіз платоспроможності (фінансової стійкості) підприємства
Коефіцієнт фінансової стійкості (незалежності або автономії)
> 0,5
0,48
0,47
0,47
0,45
0,47
0,47
Коефіцієнт покриття зобов’язань власним капіталом (фінансування)
< 1
1,08
1,11
1,14
1,22
1,11
1,13
Аналіз рентабельності підприємства
Коефіцієнт рентабельності активів
> 0
Х
-0,006
-0,02
-0,04
-0,04
Х
Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття) розраховується як відношення оборотних активів товариства до його поточних зобов’язань, станом на 31.12.2012 р. має значення 0,75, при критичному значенні показника менше 1. Показник загальної ліквідності (покриття) свідчить про недостатність ресурсів (дебіторської заборгованості, грошових коштів та запасів) товариства для погашення своїх поточних зобов'язань.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності розраховується як відношення грошових засобів, їх еквівалентів і поточних фінансових інвестицій до поточних зобов’язань товариства, станом на 31.12.2012 р. становить 0,11, при нормативному значенні показника більше 0. Показник абсолютної ліквідності свідчить про здатність товариства негайно погасити 11 % поточних зобов’язань за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів.
Коефіцієнт фінансової стійкості (автономії) розраховується як відношення власного капіталу до підсумку балансу товариства та показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі засобів, авансованих у діяльність товариства, станом на 31.12.2012 р. показник має значення 0,47, при нормативному значенні більше 0,5. Таким чином, на кінець звітного періоду власний капітал становить 47 % від вартості засобів, авансованих у діяльність товариства.
Коефіцієнт покриття зобов’язань власним капіталом (фінансування) розраховується як відношення позикових та власних засобів та характеризує залежність товариства від позикових коштів. Станом на 31.12.2012 р. показник має значення 1,11 при його критичному значенні менше1,0, та свідчить про залежність товариства від зовнішніх кредиторів.
Коефіцієнт рентабельності активів розраховується як відношення чистого прибутку до середньорічної вартості активів, станом на 31.12.2012 р. становить від'ємне значення при нормативному більше 0.
Для надання більш об’єктивної оцінки фінансового стану товариства аудиторською фірмою прийнято рішення про розрахунок показників ділової активності товариства.
Внаслідок проведення аналізу показників фінансового стану товариства за 2012 рік аудиторська фірма може зробити висновок, що товариство має залежність від зовнішніх джерел фінансування, неефективно використовує активи для отримання прибутку та у товариства недостатньо ресурсів для погашення своїх поточних зобов’язань. З метою підвищення показника рентабельності товариству необхідно проаналізувати структуру витрат діяльності та запровадити заходи щодо їх зменшення. Зазначені показники вказують на загрозу вірогідності безперервного функціонування товариства.
11. Розкриття інформації про дії, визначені частиною першою статті 41 Закону України від 23.02.06 р. № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок"
Протягом 2011 року на товаристві відбулися наступні дії, які визначені частиною першою статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-IV, та є особливою інформацією про емітента, що має бути наведена в аудиторському висновку відповідно до вимог "Положення щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1528:
Зміна складу посадових осіб товариства
Відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" (протокол № 1 від 25.04.2012р.), прийнято рішення про звільнення голови Наглядової ради та члена Наглядової ради; обрання членів Наглядової ради та членів Ревізійної комісії.
Звільнено з посади Голови Наглядової ради ТОВ "Запоріжсталь-РС" та Члена Наглядової ради ТОВ "Галс-Інвест" у зв’язку з закінченням строку повноважень.
Обрано до складу Наглядової ради:
1. Юридична особа-акціонер "SUMMERMAR INVESTMENTS LIMITED"
2. Юридична особа-акціонер "FENFORD INVESTMENTS LIMITED"
3. Фізична особа-акціонер – Мороз Л.І.
4. Фізична особа-акціонер – Мосейко М.А.
Обрано до складу Ревізійної комісії:
1. Юридична особа-акціонер ТОВ"Дівата груп"
2. Фізична особа-акціонер – Гончаренко А.А.
Відповідно до рішення Наглядової ради про зміну складу посадових осіб емітента від 02.07.2012 р. прийнято звільнити з посади Члена правління Топузлієва Г.Є. за власним бажанням та призначити на посаду Члена правління Цвіркун І.А. у зв’язку з вакантністю посади.
Згідно з рішенням Наглядової ради про зміну складу посадових осіб емітента від 02.10.2012 р. прийнято звільнити з посади Члена правління Цвіркун І.А. за власним бажанням та призначити на посаду Члена правління Сівацьку І.А. у зв’язку з вакантністю посади.
12. Інша допоміжна інформація
У відповідності з Вимогами до аудиторського висновку при розкритті інформації емітентами цінних паперів (крім емітентів облігацій місцевої позики), затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29 вересня 2011р. №1360, наступна допоміжна інформація має бути наведена в аудиторському висновку.
12.1. Наявності суттєвих невідповідностей між фінансовою звітністю, що підлягала аудиту, та іншою інформацією, що розкривається емітентом цінних паперів та подається до Комісії разом з фінансовою звітністю
Під час виконання нами завдання, у відповідності з вимогами МСА 720 "Відповідальність аудитора щодо іншої інформації в документах, що містять перевірену аудитором фінансову звітність", аудиторською фірмою не отримано достатніх та прийнятних аудиторських доказів того, що фінансова звітність була суттєво викривлена у зв’язку з подіями, визначеними частиною першою статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".
12.2. Виконання значних право чинів
Товариством протягом 2012 року виконувались правочини, які відповідно до критеріїв встановлених нормами статті 70 Закону України "Про акціонерні товариства", є значними (їх розмір становив 10 і більше відсотків вартості активів товариства за даними останньої річної фінансової звітності).
На підставі наданих до аудиторської перевірки документів ми можемо зробити висновок, що Товариство при виконанні значних правочинів дотримувалось вимог законодавства України та Статуту товариства.
12.3. Відповідність стану корпоративного управління, у тому числі стану внутрішнього аудиту вимогам законодавства
За результатами виконання процедур з метою висловлення думки про стан корпоративного управління, у тому числі внутрішнього аудиту, відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено наступне.
Згідно розділу 8 Статуту ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" (четверта редакція), затвердженого Загальними зборами акціонерів (протокол № 1 від 14.04.2011 р.) органами товариства є:
Загальні збори;
Наглядова рада;
Правління;
Ревізійна комісія.
Протягом звітного року органи корпоративного управління ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" здійснювали свою діяльність відповідно до Статуту, Положення про Наглядову Раду ПрАТ "Аптеки Запоріжжя", Положення про Загальні збори ПрАТ "Аптеки Запоріжжя", Положення про Ревізійну комісію ПрАТ "Аптеки Запоріжжя та Положення про Правління ПрАТ "Аптеки Запоріжжя", затверджених Загальними зборами ПрАТ "Аптеки Запоріжжя"(протокол № 1 від 25.04.2012 р.),
Статутом не передбачено затвердження будь-яких додаткових положень, що регламентують функціонування органів корпоративного управління.
В періоді перевірки чергові Загальні збори (річні) проводились в термін, визначений нормами статті 32 Законом України "Про акціонерні товариства" не пізніше 30 квітня року наступного за звітним, а саме 25 квітня 2012 р. Позачергові загальні збори в звітному періоді не проводилися.
Органи корпоративного управління ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" сформовано в складі та кількості визначеному статутом товариства.
Так, Голова та секретар Загальних Зборів, а також Голова та члени лічильної комісії в складі 2 (двох) осіб затверджені Загальними зборами акціонерів від 25.04.2012 р. (протокол № 1).
Голову та членів Наглядової ради в кількості 4 (трьох) осіб обрана та затверджена Загальними зборами акціонерів від 25.04.2012 р. (протокол № 1).
Відповідно до Положення про Наглядову Раду Радою можуть утворюватися постійні комітети з питань аудиту, інформаційної політики, стратегічного планування та інші. Тимчасові комітети з реорганізації, з питань емісії цінних паперів та з питань розслідування порушень посадових осіб та інші. На дату видачі аудиторського висновку рішення щодо створення постійних або тимчасових комітетів не приймалися.
Корпоративний секретар діє на підставі безстрокового трудового договору укладеного 03.03.2008 року.
Голову та членів Правління в загальній кількості 3 (три) особи обрані Загальними зборами акціонерів від 25.04.2012 р. (протокол № 1), рішеннями Наглядової ради від 02.07.2012 р. та 02.10.2012 р.
Ревізійна комісія в складі її Голови та одного члену обрана та затверджена Загальними зборами акціонерів від 25.04.2012 р. (протокол № 1).
Засідання Наглядової ради, Правління проводилася у відповідності до вимог Статуту та Положень в міру необхідності, але з періодичністю не рідше одного разу на квартал, з відповідним оформленням протоколів засідань.
В періоді перевірки Загальними зборами розглянуті та затверджені:
- Звіт Голови Правління про виконання плану діяльності товариства та бюджету за 2011 рік;
- Звіт Наглядової ради про результати фінансово-господарської діяльності за 2011 рік;
- Звіт Голови Спостережної ради про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2011 рік;
- Звіт представника члена Ревізійної комісії з висновками про результати перевірки фінансово-господарської діяльності товариства за 2011 рік.
На дату видачі аудиторського висновку звіти органів корпоративного управління щодо результатів діяльності товариства за 2012 рік Загальними зборами акціонерів не розглядалися.
За результатами виконаних процедур перевірки стану корпоративного управління, відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" аудиторська фірма може зробити висновок, що прийнята та функціонуюча система корпоративного управління у товаристві в цілому відповідає вимогам Статуту, Положень відповідного органу корпоративного управління та Закону України "Про акціонерні товариства".
12.4. Ідентифікації та оцінки аудитором ризиків суттєвого викривлення фінансової звітності внаслідок шахрайства
Під час виконання процедур оцінки ризиків і пов’язаної з ними діяльності, у відповідності до вимог МСА 315 "Ідентифікація та оцінка ризиків суттєвих викривлень через розуміння суб’єкта господарювання і його середовища", для отримання розуміння суб’єкта господарювання та його середовища, включаючи його внутрішній контроль, аудиторською компанією отримано розуміння зовнішніх чинників, діяльності суб’єкта господарювання, структуру його власності та корпоративного управління, структуру та спосіб фінансування, облікову політику, цілі та стратегії і пов’язані з ними бізнес-ризики, оцінки та огляди фінансових результатів.
Загальну стратегію управління ризиками в ПрАТ "Аптеки Запоріжжя" визначає Наглядова рада, а загальне керівництво управлінням ризиками здійснює правління.
Нами не отримано доказів стосовно суттєвого викривлення товариством фінансової звітності в наслідок шахрайства.
Додатки до аудиторського висновку:
1. Баланс на 31 грудня 2012 р., ф. № 1;
2. Звіт про фінансові результати за 2012 рік, ф. № 2;
3. Звіт по рух грошових коштів за 2012 рік, ф .№ 3;
4. Звіт про власний капітал за 2012 рік, ф. № 4;
5. Примітки до річної фінансової звітності за 2012 рік, ф. № 5.
Директор ТОВ "АФ "Партнер" В. В. Щербань
Сертифікат аудитора № 004110 від 28.01.2000 року
25 лютого 2012 року
Адреса: 69600, м. Запоріжжя, пр. Леніна 152-В, оф. 413.